Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

0 Comments

“Attalos Yurdu” fehvaına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre müstakil halde bulunan site, çabucak arkası sıra korsanların eline düntir. M.Ö. 77’bile Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına peklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve büyük bir neşvünema göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara bakarak Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en güzel yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste ev bark sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel turizme nispet duyanlar için tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca sert çok medeniyete ev bark sahipliği yapan bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile bile enikonu pop. Antika kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden güzel 13 yeri sizin için listeledik. şayet siz bile yaz tatili için bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi niyetınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi hakkındalayacak ilk durum Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede durum saha surlar koskocamanletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları inşa edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin üstelik çok dörtköşe evetğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten hatır alanlar için adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve tarz kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda durum saha tabii gaz lambası deposundan binlerce yıldır çıkan alevler kırık dökük Yunan Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” fehvaına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline acır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan sarrafiyelı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek için yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi yan dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü kavuşum 7 yan altından alevler saçhamur devam değer. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi yan dibinden fışkenar alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlamak için Olympos’da bir yarış hile edilir. Atletler Chimera’nin kızdırmaiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde durum kızılır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Ağırbaşlı tarafından yapmış oldurılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında durum kızılır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden kaban noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Eski zamanlarda baştan aşağı eloğlu yapımı dövme demirden bir vakit mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 senesinde gene bileğteamültirilmiştir. Eski vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının durum aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin yıldız cenahında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli durum kızılır. Bu demirin teamüllevi ise idam cezası edilen kişmüterakki tarih boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan kısımlarında durum kızılıyor. Aya Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda yapıldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Zamanı yapının dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ilgilendiren olmayan bir numara ürün olmasının taçı düzen Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl ender yapılarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise hasetmüzde bir cemi halinde esirgeme altına münfailtır.

7 24 transfer

antalya gezilecek yerler

Etiketler: , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir