Ümit Kalko Haberleri

0 Comments

Kişinin yaşadığı topluluk zarfında kıymeti olan , kapasite, seçenek ve başka davranış biçimlerini geliştirdiği vetirelerin tüyöneten.

Eğitim, önceden saptanmış esaslara nazaran insanoğluın davranışlarında belli gelişmeler sağlamaya yarayan planlı etkisinde bırakır sürecidir.

Eğitim; bireyin davranışlarındaki evetşantısı suretiyle kasıtlı olarak ve isteyerek değdavranışme meydana getirme sürecidir.

Görüldüğü kabil eğitimin bir çok tanımı kuruluşlabilmektedir. Ancak, günümüzde çoğunlukla tercih edilen tanım:

“Bireyin davranışında, kendi evetşantısı suretiyle ve kasıtlı olarak matlup yönde( eğitimin fakatçlarına birebir ) değdavranışme meydana getirme sürecidir.” Şeklindedir.

Bu aşinalık nazaran;

· Eğitim bir vetiretir.

· Eğitim sürecinde, bireyin davranışlarının matlup yönde değdavranıştirilmesi fakatçlanmaktadır.

· Davranışlarındaki değdavranışme kasıtlı olarak gerçekleştirilmektedir.

· Eğitim sürecinde bireyin kendi evetşantıları esastır.
EĞİTİMİN SÜRECİ

Eğitimin üç asliye öğesi vardır.

1. Yalnızç

2. Öğretme ve öğrenme etkinlikleri

3. Değerlendirmeler

Eğitim fakatçla adım atar, öğretme-öğrenme etkinlikleriyle devam eder ve değerlendirme ile son bulur. Sürecin bu mantığı cümle kültürler sinein nüshadır. Yalnızçların içeriği ve öğrenme sinein kullanılan öğretme şekilleri kültürden kültüre nazaran değdavranışebilir, ancak sürecin doğbeyı değdavranışmez.

Eğitim kapsamı ve tanımlanması açısından çok geniş bir kavramdır. Gün süresince birkötü filozof ve terbiyeci, eğitimin ne olduğuna değgin farklı farklı tanımlamalarda bulunmuşdolaşma. Hasetmüzde ise eğitimin akseptans edilen ölçün tanımı şudur: Eğitim, bireyin davranışlarında kendi evetşantıları suretiyle kasıtlı olarak istendik davranış değdavranışikliği meydana getirme sürecidir. Bu tanımlama ekseninde eğitimin umumi hatları çizilebilir. Bu tanımlamanın zarfında eğitime değgin bazı önemli kavramlar vardır. Özellikle “kendi evetşantıları suretiyle”, “kasıtlı olarak”, “istendik davranış değdavranışikliği” ve “müddetç” kabil kelimeler eğitimin esas taşlarıdır.

Eğitim, kişi sinein ömür boyu devam eden bir vetiretir ve davranışlarda değişiklik meydana getirir. Bu davranış değişiklikleri ise bireyin kendi tecrübelerine dayanır. Davranış değişiklikleri istendik yani beklentilere ve hedeflere birebir olabileceği kabil istenmedik yönde de gelişebilir. Eğitim sürecinin davranışletilmesi ise kasıtlı yani programlı ve programlı olabileceği kabil gelişigüzel de mümkün. Kasıtlı olarak yapılan eğitime formal yetişek, gelişigüzel yapılan eğitime ise informal yetişek denir. Daha açıklayıcı bir örnek verirsek okul, dershane, yetişek merkezleri kabil mekânlarda verilen yetişek formal; bireyin kendi çevresinden edindiği ve planlı programlı olmayan yetişek ise informal eğitidir. şu demek oluyor ki yetişek yalnızca okullardaki öğrenmelerle sınırlı değildir.

Eğitim Türleri
Eğitim türlerine nazaran sınıflandırıldığında formal ve informal yetişek bulunmak üzere iki tür ortaya çıkar. Formal yetişek okullarda evet da kurumlarda belli bir düşünce ve program çerçevesinde gerçekleştirilir ve bu yetişek tipinin belli bir amacı vardır. Bu düzende yetişek süreci yönetimsel bir ekip ve eğitmenler tarafından planlanır. İnformal yetişek ise tabiatıyla gelişen plansız ve programsız yapılan eğitimdir ki fert bu eğitimi toplumsal çevresinden gizil olarak edilir.

Eğitim Sistemi
Eğitim, bir sistem olarak ele alındığında ise yetişek sisteminin üç asliye ögesi bulunmaktadır: Bunlar kaynaklar, vetireler ve çıktılardır. Fon; eğitimin beslendiği öğretmen, öğrenci, bina, tesisat, maliyet, personel kabil fiziksel unsurlardır. Müddetç; okul zarfında meydana gelen dersler, öğrenme evetşantıları ve öğüt aktiviteleridir. Çıktılar ise bireyde marifet, yeterlilik, yetki, imtihan neticeları kabil matlup davranış değdavranışiklikleridir.

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Etiketler: , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir